کمی درباره فیوز مینیاتوری یا کلید مینیاتوری

فیوز مینیاتوری، کلید مینیاتوری یا Miniature Circuit Breaker به اختصار (MCB) مدارهای الکترونیکی را دربرابر جریان های غیر مجاز محافظت کرده و تا حدودی باعث جلوگیری از آسیب به سیستم های الکترونیکی می شود. کارکرد این کلید ها به این صورت است که اگر جریانی بیش از جریان اسمی تعریف شده، قصد عبور از فیوز را داشته باشد برای جلو گیری از اتصال کوتاه شدن مدار، برق را قطع کرده و از عبور آن چلوگیری می‌کند، با این روش از آسیب جلوگیری می کند. در سایت شرکت بازرگانی تهران کشتیران سعدی امکان خرید این کلیدهای مینیاتوری از برند Ebasee فراهم شده است. قیمت فیوز مینیاتوری بسته به مشخصات آن متفاوت است و برای دریافت این لیست قیمت ها می‌توانید با شماره های کشتیران تماس حاصل نمایید.

”بیشتر”

 

عملکرد کلید مینیاتوری چگونه است؟

در شرایط ضروری، در حالتی که اضافه بار از کلید مینیاتوری بگذرد، بی متال (Bimetal) گرم شده و خم می‌شود، با  این روش، ضامن مکانیکی مربوط به مدار را آزاد کرده و جریان را قطع می کند. مقدار زمانی که طول می کشد تا این اتفاق انجام شود، تا حدودی به مقدار جریان بستگی دارد، به این صوررت که هرچه جریان بیشتر باشد بی متال بیشتر گرم شده و در نتیجه زودتر خم می شود و ضامن زود تر آزاد خواهد شد. البته کارکرد دستی نیز برای این کلیدها تعبیه شده و در صورت نیاز به قطع مدار، به صورت دستی نیز می‌توان آن را قطع و وصل کرد.

کلید مینیاتوری اول

دسته بندی کلید مینیاتوری از لحاظ سرعت:

کلید یا فیوز مینیاتوری کند کار:

از این دسته به خاطر  تاخیر در عملکرد و کندی کارکردی که دارند، در سیستم های موتوری استفاده می شود که حساسیت کمتری دارند.

کلید یا فیوز مینیاتوری تند کار

این دسته از کلید ها به علت سرعت بیشتر در عملکرد قطع مدار، در مدارهای حساس کامپیوتری و…  یا مدارهای روشنایی استفاده می شود.

چگونه یک کلید مینیاتوری مناسب انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یک کلید مناسب با نیاز های خودمان، باید به مواردزیر توجه داشته باشیم:

 1. کاربرد کلید (با توجه به نوع مدار)
 2. نرخ و میزان جریان و تعداد پل ها
 3. ولتاژ عملیاتی
 4. میزان فرکانس
 5. قدرت قطع کلید
 6. در نظر گرفتن منحنی عملکرد
 7. دمای محیط استفاده کننده

کلید یافیوز مینیاتویانواع کلید مینیاتوری یا فیوز مینیاتوری

این نوع کلیدها به انواع مختلفی تقسیم می شود از جمله آنها می توان موارد زیر را نام برد:

 1. نوع B: برای مصارف روشنایی و خانگی کاربرد دارد و با توجه به سرعت عملکرد بالای آنها، به آنها کلیدهای تند کار گفته می شود. این کلیدها زمانی که جریان ورودی ۳ تا ۵ برابر جریان نامی مورد نیاز مدار باشد وارد عمل شده و برق را قطع می کنندتا از خسارت جلوگیری کند.
 2. نوع C: این نوع، بیش از هرچیزی در صنعت کاربرد داشته و به نام کلید مینیاتوری موتوری شناخته می شود. ۵ تا ۱۰ برابر جریان عبوری باعث قطع مدار می شود، اما زمان قطع شدن کندتر از نوع B است بنابراین به آنها، کلید کندکار نیز گفته می شود.
 3. نوع D: با نام کلید مینیاتوری ترانسفورماتوری نیز شناخته می شود و باورود ۱۰ تا ۲۰ برابر جریان بیشتر، قطع مدار را در دستور کار قرار می دهد. کلید نوع D برای موتورها و جریان های شروع بالا (سیستم هایی که برای شروع و استارت، نیاز به جریان بالایی دارند) قابل استقاده است.
 4. نوع K : با نام فیوز یا کلید مینیاتوری قدرت نیز نامیده می شود. قابل استفاده برای جریان های فشار بالا و موتور و القایی می‌باشد و بین ۸ تا ۱۰ برابر جریان باعث قطع مدار می شود.
 5. نوع Z: یک کلید بسیار حساس است. این نوع از فیوزهای مینیاتوری بسیار حساس بوده و برای دستگاه هایی مانند دستگاه های نیمه هادی استفاده می شوند. قطع جریان با ۲ تا ۳ برابر جریان تعریف شده اتفاق می افتد و حساسیت بالایی نسبت به اتصال کوتاه دارد

در این بین، دو نوع B و C بیشترین کاربرد را دارند.

البته کلیدهای مینیاتوری به دو روش از مدار در برابر آسیب حفاظت می کنند:

اولین روش، فلز بی متال است که به واسطه حرارت خم می شود و باعث تغییر حالت کلید به حالت خاموش می شود. دومین روش، سیم پیچ است، که در این روش، تشخیص جریان بر عهده یک سیم پیچ با قطر زیاد و دور کم است و با تشخیص جریان زیاد سیستم قطع خواهد شد.

در مقاله بالا مقدار کمی درباره فیوز مینیاتوری یا کلید مینیاتوری مطالعه کردیم، اما اگر برای اطلاعات بیشتر نیاز به راهنمایی و یا دریافت لیست قیمت فروش آنها دارید با کشتیران در تماس باشید.

قیمت کلید مینیاتوری

قیمت کلیدهای مینیاتوری

”بستن”

کلیدهای مینیاتوری Ebasee مدل EBS1BP

کلید مینیاتوری Ebasee مدل EBS1BP

  EBS1BP Plug-in Circuit Breaker     Ambient temperature:-40~+80℃     Degree of protection:IP20     Status indicator: Green/red     Altitude:≤۲۰۰۰ m     Relative humidity:≤۹۵% Function  EBS1BP series miniature circuit breaker is mainly used for overload and shortcircuit protection. Mainly application for commercial and industrial lighting and distribution.…
تماس بگیرید
فهرست