چرا باید از کلید محافظ جان استفاده کرد؟

کلید محافظ جان، فیوز محافظ جان یا (Residual Current Device) درواقع نوعی کلید است که جریان های رفت و برگشت سیم ها را در مدار با یکدیگر مقایسه کرده و در صورت وجود تفاوت، مدار را قطع می کند، طراحی این کلید به گونه ای است که به صورت خودکار، این کار را انجام دهد و نیازی به اپراتور خارجی برای عکس العمل نداشته باشد. در مدارهای الکترونیکی در حالت عادی جریان رفت با جریان برگشت یکسان است، اما اگر این جریان تفاوت داشته باشد نشانه نشتی جریان یا برق گرفتی در جایی از مدار است که اگر به اندازه کسری از ثانیه ادامه داشته باشد باعث ایست قلبی فرد می شود پس وجود چنین کلید هایی در مدار بسیار ضروری است تا سیم های رسانا را قطع کرده و باعث جلوگیری از آسیب جدی به افراد شود؛ اما نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که، این کلیدها به طور مستقیم در برابر برق گرفتگی کار نمی کنند و غیر مستقیم (از طریق روش بالا) می‌توانند خطرات ناشی از اتصال فاز به بدنه لوازم برقی و آتش سوزی راکاهش دهند.

”بیشتر”

 

حساسیت کلید محافظ جان شامل مقدارهای مختلفی می شود اما بدلیل حساسیت بدن انسان به جریان‌های بیش از ۳۰ آمپر، بیش از هر چیزی، از کلید یا فیوز محافظ جان ۳۰ آمپر است که استفاده می شود.

کلید محافظ جان

استفاده از کلید محافظ جان چه مزایایی دار؟

در حالت کلی کلیدهای محافظ جان برای حفاظت از جان افراد و جلوگیری از نشتی در مدار کاربرد دارند، اما این کلیدها با تشخیص جریان نشتی ۳۰ آمپر خواه نا خواه باعث کاهش احتمال آتش سوزی نیز می شوند. جریان های ۰.۵ آمپری می توانند باعث آتش سوزی باشند، این جریان در طی مدت زمان، افزایش پیدا می کند و باعث سوختن لوازم برقی و آسیب به سیم کشی ساختمان می شود و رفته رفته خطرات ناشی  از این آسیب ها افزایش پیدا می کند و ممکن است باعث آتش سوزی شود.

گذشته از محافظت از جان افراد، در مرحله بعدی، خسارات مالی قرار دارد که خود می تواند بخش زیادی از زندگی افراد را تشکیل دهد، خساراتی که شامل منازل مسکونی، ادارات، مراکز تجاری و صنعتی می شود و حجم بالایی از زندگی انسان ها را در بر می گیرد.

انواع کلیدهای محافظ جان

کلید های محافظ جان به دو دسته تقسیم می شوند:

  • محافظ جان (RCD) Residual-Current Device
  • محافظت کامل از افراد و تجهیزاتResidual-Current Circuit Breaker (RCCB)

کلید محافظ جان یا RCD  براساس محدوده جریان تقسیم می شود و به سه صورت زیر است:

حساسیت بالا یا HS : 30-10-6 میلی آمپر (جهت تماس مستقیم / حفاظت از جان)

حساسیت متوسط MS : 100-300-500-1000 میلی آمپر (جهت حفاظت دربرابر آتش سوزی)

حساسیت کم LS : 30-10-3 آمپر (به طور  معمول جهت استفاده های صنعتی و حفاظت از ماشین آلات)

کلید های محافظ جان

کلید محافظت از جان (RCCD) در ۳ تیپ ارائه می شود:

تیپ A : دارای ولتاژ کاری ۲۰۰ تا ۴۰۰ V است و قابلیت تشخیص شکل موج AC  و DC پالسی را داراست و رنج جریان نشتی آن ۰.۵و۰.۳و ۰.۱ و ۰.۰۳ و ۰.۰۱ آمپر است.

تیپ AC : این تیپ دارای ولتاژکاری ۲۰۰تا ۴۰۰V با شکل موج AC است و رنج جریان نشتی آن مانند تیپ A  است.

تیپ B : دارای ولتاژ کاری مشابه تیپ های A  و AC  است با این تفاوت که شکل موج AC  و DC پالسی تا فرکانس ۱mhz را داراست. رنج جریان نشتی آن نیز ۰.۳ تا ۰.۰۳ است.

”بستن”

فهرست