موتور پمپ آب، و نکاتی درباره خرید و نگه داری آن

پمپ آب، موتور پمپ آب یا موتور آب (water pump motors) هرسه عبارتی برای تعریف یک دستگاه هستند که وظیفه‌ی انتقال آب  از محلی (به طور مثال چاه یا رودخانه) به محل دیگر را برعهده دارد. موتور پمپ آب بنزینی، گازوئیلی یا دیزلی بیش از هرچیزی در محل‌هایی که دسترسی به برق ممکن نیست کاربرد دارند و به نسبت، هزینه کمتری را برای استفاده کننده به دنبال دارند در این متن نیز به دنبال شناخت بیشتر این دسته از پمپ‌ها هستیم.

موتور پمپ آب همانطور که از نامش پیداست شامل یک موتور (مولد انرژی و منتقل کننده قدرت) و یک پمپ آب است که وظیفه انتقال و پمپاژ آب را دنبال می کند این دو (موتور و پمپ) روی یک شاسی سوار شده و هردو در کنار هم ارائه می شوند. اما قابل ذکر است که این نوع از پمپ‌ها حداکثر می توانند تا ۸ متر ارتفاع را پشتیبانی کرده و آب را پمپاژ کنند. برای ارتفاع‌های بیشتر می‌توان از شناورها، کفکش‌ها و… استفاده کرد. یکی از نکاتی که باید برای خرید پمپ در نظر داشته باشید توجه به قطر خروجی پمپ است، این مورد به این خاطر مهم است که ممکن است پمپ آب در طول چند ساعت بتواند چاه را تخلیه کرده و آب را کاملا به هدر دهد پس باید به ساعت کارکرد پمپ و قطر خروجی آن توجه زیادی داشت.(حداکثر کارکرد باید ۴ ساعت باشد)

”بیشتر”

 

پمپ آب دافوانواع موتور پمپ آب از لحاظ سوخت

پمپ های غیر برقی به چند دسته زیر تقسیم می شوند که با انواع سوخت‌ها کار می‌کنند و از برق بی‌نیاز هستند این نوع از پمپ‌ها بیشتر در زمین های کشاورزی و باغات که دسترسی به برق ممکن نیست کارایی داشته و از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه هستند. مهم ترین نکته‌ای که باید در انتخاب نوع سوخت موتور خود در نظر داشته باشید تهیه آسان سوخت است، به این معنی که باید قبل از تهیه کردن موتور بررسی کنید که چه نوع سوختی بیشتر در دسترس شما است و به راحتی قابل تهیه است.

 • موتور پمپ آب بنزینی
 • موتور آب دیزلی
 • موتور پمپ نفت و بنزین

دسته های بالا هرکدام می‌توانند به دسته های زیر تقسیم شوند

 1. پمپ آب تمیز و کثیف
 2. موتور پمپ پر فشار
 3. آب ناخالص
 4. لجن کش
 5. چاه عمیق
 6. ارتفاع بالا
 7. طبقاتی
 8. صنعتی
 9. شناور

آبیاری با موتور پمپ آب کشاورزی

پمپ آب کشاورزی

موتور آب دیزلی

در اصل، نکات انتخاب و استفاده از هر کدام از پمپ‌های دسته‌های بالا یکسان است و تفاوت چندانی با هم ندارد، به خصوص که دوام بالا و عملکرد مناسب موتور پمپ‌ها سالهای سال است که بیشتر کشاورزان را به سمت و سوی خود می‌کشاند اما موردی که سالهای اخیر مهم به نظر می‌رسد نوسان قیمت سوخت است که ممکن است کمی برای تهیه سوخت ها افراد را به زحمت بیاندازد اما توجه کنید که این نوع از موتورها تنها راه برای مکان هایی است که به برق دسترسی ندارند. موتور پمپ آب دیزلی، اگر به طور مداوم کار کند،مرتباً نیاز به رسیدگی و کنترل سوخت و روغن خواهد داشت به همین خاطر است که توصیه می شود پمپ‌ها بیش از ۴ ساعت به طور مدوام کار نکنند تا نگهداری آنها به مخاطره نیافتد و شامل هزینه‌های تعمیری نشوند. با رعایت این موارد می توانید سالهای سال بدون مشکل از موتورها استفاده نمایید. البته که انتخاب موتور مناسب فقط با عوامل بالا ممکن نیست و این انتخاب نیاز به موارد بیشتری برای بررسی دارد تا بهینه ترین حالت را برای شما رقم بزند.

 

موتور پمپ های آب

پمپ آب بنزینی

موتورهای بنزینی به دودسته دو زمانه و چهار زمانه تقسیم می‌شوند. در نوع دوزمانه، احتراق و تولید در دو مرحله انجام می شود. ۱) انفجار ۲)تخلیه دود.

موتورهای چهار زمانه این عملیات را در ۴ مرحله انجام می‌دهند: ۱)مکش ۲)تراکم ۳)احتراق ۴)تخلیه دود. در این نوع از موتورهای پمپ، صدا و دود تولید شده به مراتب کمتر از نوع دوزمانه است.

نکات مهمی که بعد از خرید موتور پمپ آب باید برای نگه داری آن رعایت کرد:

 1. قبل از شروع به کار و استفاده، سطح و غلظت روغن را چک کنید و پس از هر ۲۰ ساعت استفاده نسبت به تعویض و احیای روغن آن اقدام کنید.
 2. از محکم بودن اتصالات موتور اطمینان حاصل کنید و از نفوذ آب به داخل موتور جلوگیری کنید.
 3. هربار هنگام شروع به استفاده و روشن کردن موتور اطمینان حاصل کنید که خلاصی هندل را گرفته اید…
 4. در ورودی های لوله‌ها از سوپاپ استفاده کنید، این کار در هواگیری و ماندگاری موتور تاثیرات خوبی به جای می‌گذارد.
 5. پمپ ها نباید بدون آب کار کنند، در صورت کارکرد پمپ بدون آب، هوا وارد موتور شده و باعث خرابی آن می شود، اگر در زمستان از موتور پمپ استقاده می کنید برای جلوگیری از یخ‌زدن آب، بعد از هر بار استفاده، آب آن را تخلیه کنید.
 6. دقت داشته باشید که موتور پمپ آب نباید به صورت مداوم و بدون وقفه کارکند، این کار باعث داغ شدن موتور شده و ممکن است آن را دچار خرابی کند.

در نظر داشته باشید که نکات بالا به تنهایی نمی‌توانند تمام نکات مورد استفاده در مورد خرید و نگه داری باشند، به همین خاطر می توانید برای دریافت مشاوره خرید و دریافت قیمت موتور آب با شماره های تماس شرکت کشتیران تماس بگیرید. همچنین از فعالیت های دیگر این شرکت می توان فروش و تعمیرات مربوط به دیزل ژنراتور و موتور برق را نام برد که برای دسترسی به صفحه های مربوط به آن میتوانید روی لینک های مشخص شده کلیک کنید.

پمپ آب

”بستن”

فهرست